2m/70 cm SSB - pytanie
Tu masz jeszcze inną wersję do samowykonania.
Anteny o których tu piszemy, to anteny skrócone. Nie da się ukryć, że ich charakterystyka jest mocno "zachwiana" w stosunku do ich "pełnowymiarowych" odpowiedników. W zależności od pasma i konstrukcji, albo pracują bardzo DX-owo, albo wręcz większość mocy idzie w kosmos - oczywiście mówimy o teleskopach na KF i polaryzacji pionowej. Dlatego też przy TX są "martwe" na odległości 150-500/600km. Potem jest lepiej tyle, że trzeba doprowadzić odpowiednią ilość mocy. Z mojego doświadczenia i przeglądnięcia kilkudziesięciu, a może i set filmów, wysnuwam wniosek, że konfiguracja FT-817 + anteny teleskopowe w miarę się sprawują w pasmach powyżej 18MHz-21MHz. Na antenie wykonanej ze strony Czecha, słyszałem na 20m VK, tylko co z tego: bałem się przyłożyć więcej niż 60W (za cienki drut cewki), a i tak mnie nie słyszał. Ale jakbym wtedy miał InVee, lub EF, to na 80% do łączności by doszło.
Niektórzy używają w terenie anten magnetycznych (pomijając słuszność, czy nie słuszność jej wpływu na zdrowie). Ale większość Ci powie, że taka w miarę przenośna antena magnetyczna jest skuteczna na wyższych pasmach. Żadna cewka, która de facto jest tylko układem dopasowującym, nie zastąpi długości rezonansowej promiennika.

Co do SSB na UKF: podczas zeszłorocznego zlotu SOTA, z Pilska robiłem próby na 2m. FT-290R2, HB9CV, godzina wołania, trzy stacje w odległości 20-140km. Ale jak weźmiesz przykład z Miłosza i podźwigasz grabie 9-elementowe, to może coś upolujesz dalszego.


  PRZEJDŹ NA FORUM