HB9CV - 2m
    SQ9APD pisze:

      sp5btn pisze:

      Chyba szkoda już więcej gadać, bo przegadamy temat. Tą książkę mam i znam ten opis, z resztą takich opisów jest wiele. Mnie chodzi o konkretne wykonanie, czyli sposób w jaki ktoś z nas sobie z tym poradził. To jest cenniejsze od książek. Faktycznie Log-Periodic też jest ciekawym pomysłem, bo poszczególne elementy mają długość około 1/4 fali, czyli po spakowaniu antena jest mała. Pozdrawiam wszystkich dyskutantów i chętnie nadstawię ucha na dalszą dyskusję. Obecnie siedzę nad konstrukcja innej, trochę większej anteny, jak skończę, podzielę się uwagami.


    Dla mnie antena po spakowaniu musi być mniejsza niż plecak. Jak ktoś chce się męczyć i omijać nisko wiszące gałęzie, albo nieść antenę na ramieniu lub w ręce jego rzecz. Uważam, że dobrze "wykombinowana" 3-elementowa DK7ZB może mieć po złożeniu ~50cm długości, a ze względu na charakterystykę promieniowania jest jednak lepsza od LPDA, czy HB. I wcale nie musi być to wersja "light", ale musi być 50/50 aby jej wymiary nie były krytyczne.


Ja jestem podobnego zdania, zawsze używałem Yagi, ale korci mnie żeby spróbować czegoś innego. Yagi nie lubi łączenia elementów w połowie długości (czyli strzałce prądu). Tu rezystancja połączenia musi być naprawdę mała. Jeśli chce sie tego uniknąć, to elementy maja około metr długości. Tej wady nie ma LPDA, której szczególnym przypadkiem jest HB9CV. Mam na myśli konstrukcję z dwoma wzdłużnymi belkami. Nigdy czegoś takiego nie ćwiczyłem. Jeszcze pomyślę.
Pozdrawiam.


  PRZEJDŹ NA FORUM