KGP - Korona Gór Polski
dyplom wydawany przez SP9KGP
Taki tekst znalazłem ostatnio :
Kraczonik – zaginiony szczyt do Korony Gór Polski?
Wiele lat temu w korespondencji mejlowej z redakcją zacnego magazynu „Poznaj Swój Kraj” postulowałem uwzględnienie w Koronie Gór Polski szczytu Kraczonik. Sprawa przycichła. Temat nie dawał jednak spokoju. Pojawiły się nowe mapy i opracowania a wraz z nimi inspiracja do podjęcia tematu na nowo.
Przyjrzyjmy się dwóm mapom. Pierwsza to „Okolice Krynicy” wydana przez Oficynę Wy-dawniczą „Rewasz”. Już na pierwszy rzut oka widać, że rzeki Poprad i Muszyna odcinają niemal z chirurgiczną precyzją Beskid Sądecki od gór, które nazywane są na mapie Górami Czerchowskimi.
Z kolei na mapie wydanej przez znane słowackie Wojskowe Zakłady Kartograficzne (Vo-jenský Kartografický ústav) Harmanec góry te nazwane są Górami
Leluchowskimi. Trudno wy-rokować, która nazwa wydaje się właściwsza. Prawdopodobnie ta pierwsza, bowiem cały obszar na wschód od Popradu i na południe od Muszynki można uznać za przedłużenie słowackiego pasma Čergov, a zatem w granicach Polski znajduje się sam północny kraniec tych gór. Wobec tego nale-żałoby uznać, że Kraczonik liczący 939 metrów jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Czer-chowskich. Najwyższym z kolei wierzchołkiem całego pasma Čergov jest Minčol liczący 1157 m.
W świetle powyższego jeśli Góry Czerchowskie nie są częścią Beskidu Sądeckiego tylko osobnym pasmem górskim to uzasadniony wydaje się postulat dopisania szczytu Kraczonika do listy wierz-chołków zaliczanych do Korony Gór Polski. Tym samym lista ta, naturalnie nieoficjalnie, powiększy
łaby się do 29 szczytów
19. Góry Czerchowskie – Kraczonik 939 m
Za autorem
leszek


  PRZEJDŹ NA FORUM