OK/MO-001 Pradziad 18.02.2018
O ile Marcin pozwoli to krótko w tym temacie odpowiem.
    sp5btn pisze:

    Pytanie do SQ2DR - opisów anten z taśmy mierniczej jest wiele, mnie chodzi o praktyczne uwagi. Jaka to antena w twoim przypadku? Ile elementów? Jaki sposób dopasowania? Jaka długość "kija"?


Odpowiadam z małym opóźnieniem. (padł komputer na którym miałem schemat tej anteny) Musiałem poczekać na powrót anteny ,-)
Opisów jest trochę,ja symulowałem moją antenę w programie YagiCad. Jest to trójelementowa antena z calowej taśmy mierniczej.
Długość "kija" to 525mm licząc od środków elementów, wzmocnienie około 7,6 dBi. Symulowałem ją na częstotliwość 145.350 ale na analizatorze zestroiła się na 145.000 z SWR 1.04 !! Musiałem gdzieś popełnić jakiś mały błąd.
Należy zwrócić uwagę na taśmę mierniczą. 1" to minimum, węższe strasznie gną się nawet bez wiatru. Więc szerokość taśmy minimum 2,5cmm. Jednak na silnym wietrze taśma i tak wpada w wibracje i może się poskładać. Marcin SP2SJ coś już na ten temat wie ,) Można pomyśleć o dodatkowym wzmocnieniu rurkami.

Jeszcze jedna praktyczna rada, aby dobrze połączyć miedzianą spinkę ze stalową taśmą na leży przed lutowaniem przesmarować taśmę i spinkę pastą lutowniczą do łączenia rurek Cu (kaloryfery itp.) Wtedy nie odpadnie i szybko się zlutuje.
Antenę szybko się rozkłada i składa, więc na wypady w góry jak znalazł.
Poniżej kilka zdjęć jak "to to" wygląda. Ja antenę testowałem m.in. na Babiej Górze i jestem z niej mega zadowolony. Bardzo dobrze na niej słychać nawet na chińskim ręczniaku.

przed rozłożeniem

rozłożona

dopasowanie


Jak znajdę chwilę to zrobię bardziej szczegółowy opis tej anteny, który pojawi się na stronie mojego klubu SP2PUT.

Marcinowi gratuluję rozpoczęcia przygody z SOTA i jestem pod WIELKIM wrażeniem jego wyprawy w tak niesprzyjających warunkach pogodowych.


  PRZEJDŹ NA FORUM