Bezpieczeństwo w górach
poradnik
Przede wszystkim polecałbym skonfrontowanie umieszczonych w "Podręczniku ...." zasad pierwszej pomocy z "Wytyczne resuscytacji 2010" Polskiej Rady Resuscytacji.
Mały przykład:
"Podręcznik" s. 43:
"- Nie odrywając rąk ucisnąć 15 razy mostek (niezależnie od liczby ratowników) z częstotliwością 100/min i na głębokość 4-5 cm, liczyć głośno.
- Po 15 uciśnięciach wykonaj 2 skuteczne sztuczne wdechy, nie zapominając o udrożnieniu dróg oddechowych, a następnie kolejne 15 uciśnięć, itd."
- Po każdych 4 cyklach (2 wdechy, 15 uciśnięć - każdy cykl zaczyna się od 2 sztucznych wdechów) sprawdzić oznaki krążenia krwi (do 10 s); jeżeli jest ich brak, kontynuować sztuczne oddychanie i pośredni masaż serca do chwili przybycia fachowej pomocy.
"Wytyczne resuscytacji 2010":
"- kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w stosunku 30 : 2,
- przerwij swoje działania w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego tylko wtedy, gdy zacznie reagować: poruszy się, otworzy oczy i zacznie prawidłowo oddychać. W innym przypadku nie przerywaj resuscytacji."

"Wytyczne resuscytacji 2010"

Ponadto, podajesz że w skład apteczki powinny wchodzić "medykamenty", jednakże powinieneś zaznaczyć, że w przypadku udzielania pomocy przedmedycznej jest kategoryczny zakaz podawania jakichkolwiek medykamentów poszkodowanemu !!! (np. leków przeciwbólowych). Ordynować "medykamenty" może jedynie lekarz !!!! A w skrajnym przypadku możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, gdy na skutek podania przez nas "medykamentu" nastąpiły komplikacje u poszkodowanego. U poszkodowanego możemy "połamać" mostek i żebra prowadząc resuscytację, ale ratujemy !!! Nikt nic nam nie zrobi z tego powodu, w przeciwieństwie do braku udzielenia pomocy.

Na s. 41 "Podręcznika ..." jest napisane:
"Gdy nie posiadamy telefonu GSM, radia CB, radiotelefonu PZK, pozostaje nam powiadomienie GOPR/TOPR w tradycyjny sposób."

Co to jest "radiotelefon PZK" ??? - może by inaczej nazwać, bo trąci to tabloidem.
Myślę, że w związku iż jest to "Podręcznik ..." skierowany jest do radiowców, to warto by było wspomnieć coś o np. 145,500 MHz i zasadach prowadzenia łączności "EMERGENCY".

Mapy:
do tej wskazanej trójki dołączyłbym ExpressMap - laminowane trwałe i naprawdę wielorazowego użytku mapy oraz jednocześnie bardzo czytelne.
Oprogramowanie:
OziExplorer na PDA i smartfony pod Windowsem
Androzic - wykorzystujący pliki map OziExplorera pod Androidem (darmowy)


Wszelkie grafiki kolorowe, aby ich wydruk był czytelny i dobrej jakości (nie rozmazane, powinny mieć nie mniej niż 300 dpi.
Grafiki w PDF:
- do druku "domowego" - kolory RGB,
- do druku profesjonalnego w drukarni - kolory CMYK.

Fatalnej jakości jest np. Polskie logo SOTA - pikseloza

Nie jest problemem ściągnięcie z netu loga SOTA jako pliku grafiki wektorowej (svg) oraz godła Polski (też svg)i obróbki tego choćby w darmowym GIMP.

LOGO SOTA PL (18 mm x 18 mm w rozdzielczości 300dpi)
LOGO SOTA PL (50 mm x 50 mm w rozdzielczości 300dpi)





  PRZEJDŹ NA FORUM