Lokalizacja:
Theth, JN92VJ
Posty: 369 #1152668
|
To są moje myśli tylko. Czy chodzi ułatwienie, nie koniecznie. Chodzi o to aby były równe szanse. Jest jeden program SOTA. Są dysproporcje. Zarówno Republika Czeska jak Słowacja klimatycznie bardzo podobnie z SP. A różnimy się i to znacznie.
SP9MKM pisze:
...super sprawa ale punktacja za szczyty 1/2 punktacji jak w SP i OK. Szkoda, że nie zrobili osobno stowarzyszenia Tatry, tak jak "Uebermensche" z DL zrobili osobno Alpy.
I dużo w tym racji. Uczestnik patrzy również pod kątem punktów. A napisała to osoba, która ma obecnie 3605 pkt jako aktywator !!! osoba która aktywowała 454 szczytów. Łatwo miała ?? Nie. Mają góry równie piękne a ile jest aktywatorów z SP w OM ?? Zazwyczaj przy okazji szczytów granicznych. A jeśli chce aby było trudno, to mi nie potrzebne do tego radio a już zupełnie program SOTA. Jestem za zrównaniem szans. Nie mówię aby "podwyższyć" czyli zliberalizować punktację do poziomu OK. Ale przynajmniej bonus zimowy urealnić. Brodzenie w śniegu i mrozie na dłuższym dystansie nie różni się "wysiłkowo" czy to 800 m n.p.m. czy na 1800 m n.p.m. Nie raz przychodzi człowiekowi myśl, a pojadę te 170 km w Małą Fatrę tarabaniąc się autem ze 3 godz. Ale co: OM/ZA-013 Velký Kriván 1709 m n.p.m. pkt 8 OM/ZA-015 Malý Kriván 1671 m n.p.m. pkt 8 Znajdę bliżej więcej górek lepiej lub podobnie punktowanych a przynajmniej nie będę w aucie 6 godz. kierując nim. Szczególnie ma to znaczenie przy powrocie, kiedy zmęczenie daje się we znaki. Ma znaczenie po całotygodniowej harówce w pracy. Ma znaczenie przy doborze "wycieczek" do poziomu dzieci z którymi odbywam ok. 80% wycieczek górskich. Ma znaczenie przy jednodniowych wypadach. Albo przykład PILSKA, Słowacy dają 6 pkt - u nas byłoby to 10 pkt. No i zwróćmy uwagę do kogo jest adresowany ten program.
General Rules pisze:
3.1. Cel programu Celem SOTA jest zachęcenie do aktywności radioamatorskiej ze szczytów gór i wzniesień w krajach na całym Świecie i dostarczenie programu dyplomowego we wszystkich DXCC. Zamiarem jest zachęcenie do aktywności radioamatorskiej ze ściśle określonej listy szczytów, w tym ważniejszych gór. Aby rozszerzyć możliwość uczestnictwa w programie do programu mogą być również zaliczone mniejsze szczyty.
W SP obecnie jest 47 aktywatorów oraz 67 łowców na ok. 38 mln naród, troszkę mało. Program nie jest skierowany tylko dla wąskiego grona "profesjonalistów górskich", ma zachęcać !!!
_________________ Vy 73! de Jacek SQ9MDN
(jedynie przyglądałem się SOTA) |