
Posty: 10 #2329690
|
sp9it pisze:
Dokładność ma głębokie znaczenie, jest istotą koncepcji anteny Yagi-Uda. Wręcz decydujące. Chodzi o bardzo ciekawą "grę" z przesuwaniem rezonansu elementu, w konsekwencji dodawanie/odejmowanie fazy itd... Dyskutowaliśmy to PKI (odezwij się jak chcesz link) Przy naruszeniu zasad nie tylko zagrożone jest przód/tył (F/B), ale i ujemna skuteczność też jest w pełni mozliwa.
Dlatego zdecydowałem się w 100% trzymać się przepisu z linka podanego przez SQ9JXB. Podaj, proszę, link, o którym piszesz. Od nadmiaru wiedzy nikt jeszcze nie umarł, a najwyżej czegoś się nauczył 
sp9it pisze:
Koledzy odradzają, i sam Ty dałeś się przekonać do wersji "całych". JEDNAK ponowię Twoje pytanie, jakie są pomysły na łączony element na 2m. Cel? W duchu SOTA, ten sam, ale ambitniej, czyli długość transportowa 50-60cm (nie z ta anteną, więc i nie z tym bomem)
W głowie już mi się układa plan na wersję z składanymi elementami. Przy zastosowaniu innych rurek, jest szansa na składane elementy 60 cm. Nie wiem tylko którą wersję z możliwych rozwiązań bym wybrał: kosztem wagi czy kosztem delikatności, bo niestety bez kompromisu się nie obędzie. To jednak dopiero w przyszłości, jako wersja 2.0 Skończę jedną, zdobędę jakieś doświadczenie w budowie a potem w użytkowaniu, to będę mógł świadomie stworzyć coś nieco lepszego.
Cieszę się, jak pisałem powyżej zrezygnowałem z łatwiejszej ścieżki i stosuję elementy o odpowienich wymiarach, zwłaszcza, że udało mi się kupić rurki 120 cm.
sp9it pisze: [quote=SP9TKM] 3. Balun 1:1, co sądzicie o tym rozwiązaniu?
TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI. DARMOWA REJESTRACJA
Odpowiem pytaniem na pytanie: analogiczny balun z koncentryka, ale żeby zwierał składową stałą, ktos podpowie? EDIT: dopasowanie dipola 75 Ohm do kabla 50 Ohm też chętnie. [/quote]
Tu nie zrozumiałem Kolegi  Albo to w sumie jest pytanie do ogółu a nie do mnie.
Fotki nadal czekają na wykonanie. Jak na złość wszędzie pokończyły się czarne koszulki termokurczliwe w wymiarach jakich potrzebuję do zabezpieczenia poszycia aluminiowego. Lekkie jest ale i przez to wrażliwe na zadrapania. Co przy "plecakowych" warunkach jest nie do uniknięcia. |