W pierwszych dniach listopada, korzystając z dogodnych warunków, piloci z Aeroklubu Nowy Targ postanowili pooglądać nasze wspaniałe Tatry z lotu ptaka, a dokładniej Puchacza
Darek natknąłem się na ten artykuł kilka dni temu. Przykuł moją uwagę bo trochę na szybowcach się nalatałem w życiu Normalnie w górach spotykamy żagiel. Wykorzystują go i szybownicy, lotniarze, paralotniarze itd. Żagiel to taka namiastka fali. Zjawisko to samo ale na małą skalę. Do powstania fali muszą się przemieszczać duże masy powietrza typu fronty. Najsilniejsza powstaje przy spływie arktycznym. Jej oznaką choć nie zawsze są chmury soczewkowe altocumulus lenticularis. Z boku jak się na nie patrzy to wygląda jak soczewka, u góry najmniejsza a na dole największa. Na fali tatrzańskiej tworzą się od jednej do trzech. Tak szybko jak powstają tak też i czasami szybko znikają.
Swojego czasu na fali tatrzańskiej rejestrowano rekordy przewyższenia. Zaprzestano ich po iluś tam wypadkach i incydentach. Po prostu od 4tyś lata się z tlenem taka jest zasada. W szybowcu jest butla z tlenem ale jej pojemność jest ograniczona. Nie wiem jak teraz ale kiedyś w kabinie był manometr i zawór a pilot ilość tlenu zwiększał lub zmniejszał na podstawie jego wskazań. No i tak było, że niektórzy piloci oszczędzali w tej materii.
Generalnie fala to temat rzeka _________________ Vy 73! de Milosz SP9PND
Miłosz, ale walnąłeś wykładem Dzięki za te informację. A ja tylko chciałem pokazać jak piknie nasze Taterki z góry wyglądają _________________ Pozdrawiam Darek SP9DPM
Była taka świetna książka "przygodowa" wydana przez "Iskry" o lataniu nad górami. Doskonale tam były opisane loty szybowcem na kilku tysiącach metrów, i to w takich łatwo przyswajalnych, luźnych opowiadaniach. Jak odnajdę tę książkę w biblioteczce rodziców, to dam informację, bo to świetna pozycja autorstwa o ile pamiętam krakowskiego pilota, którego macierzystym klubem był ten w Nowym Targu.